Nakolik mi ještě vůbec patří ty ruce, které tu teď drží volant? ...

Taky jste si mysleli, že svět byl dříve černobílý?

30. ledna 2012 v 18:51 | Dorian-gray |  Ostatní
No co, každý blogger si občas tady prezentuje nějaké to umění, něco vyfotí, nebo nakreslí. Někdo se specializuje na brouky, na kytky, západy slunce, východy slunce, trošku zajímavější je to s lidmi. Většinou mi to stejně nic moc neříká, ale nechci to tady hodnotit, poněvadž tomu nerozmumím, ostatně podobně jako celému tomu našemu slavnému světu tady kolem. A taky bych se nerad někoho dotkl. A mimochodem jsem už nějakou dobu chtěl ukázat svůj obličej zepředu... tak tady je...


Prvně pár slov k technice. Kdysi jsem tady psal cosi o tom že mám starej foťák, jakási čistě mechanická krabička německé výroby z meziválečných let, objekiv se vysouvá jako harmonika a má kožený kryt, jsou tam nějaký kolečka, kterýma se nastavuje čert ví co. A jako celek je to funkční. Strká se do toho takzvaný stodvacítka film (proč 120, nevím, nezdá se mi, že by to mělo 120 v jakémkoliv rozměru), jo a má to dokonce i samospoušť. Nadělal jsem pár fotek, hlavně s tématem lídí kolem mně. Na film se jich vešlo osm, pár z nich nezachycuje vůbec nic a to co zůstalo si dovoluji zde co nejponíženěji ukázati.

Přesný postup vzniku obrázků je dost složitý, neboť nemám veškeré vybavení temné komory, musel jsem se obejít jinak, a nešlo, než si vypomoct i modernější techologií. (1) Na začátku tedy stojí konvenční fotografie. (2) Exponovaný film se musí vyvolat. Z dřívějších bolestných zkušeností vím, že proces vyvolávání je nutné uskutečňovat za tmy, ne za červevného světla, jak jsem si myslel dříve. Je potřeba vařit vývojku, míchat ustalovač a ještě jakýsi přerušovací roztok či co. Nakonec se skoro všechno nějak ředí, no vývojku jsem zředit nějak zapomněl, ale tahle zdánlivá chyba nestačila naštěstí celkové úsilí zmařit. (3) Ty čárance na fotkách jsou proto, že vyvolaný film je nutné vyprat ve vodě a následně usušit, na to jsem užil normální ručník z koupelny, jo a taky mi ten film v temný komoře spadl na zem, a taky jsem s ním dost caploval, když jsem ho vytahoval z cívky v aparátu. (4) Potom, abych mohl z těch negativů udělat pozitivy, nemaje zvětšováku, ani jiných podobných krámů, bylo třeba vyfotit ten vyvolaný film digitálem. (5) Takto vzniklé obrázky v nějakém foto editoru upravit, to znamená hlavně invertovat barvy a trochu vytáhnout kontrast (to jsem dělal zahnutím nějakých křivek, které definují v obraze nevím co, ale kýžený výsledek to mělo).

Tak to jsem prosím já (ten vlevo).

To jsem taky já (taky vlevo)

Dítě

Dva lidé.

A nakonec zase já.

Nelíbí se vám to že? Mojí ženě se to taky nelíbilo, buďte v klidu. Ale mně se to teda sakra líbí, tak budu nesrkomný, hlavně se mi líbí to jak je to celé černobílé a jak to vypadá jaksi tajemně, jako by to nebylo ani vytvořeno v naší barevné době (taky jste si mysleli, že svět byl dříve jen z černobilých barev? Já soudil podle starých filmů a fotek a myslel jsem že jo). Zdá se jako by se tam zastavil čas, jako by se zastavil někdy před sto lety... a přitom je tomu jen pár desítek hodin... jednoho slunečného zimního dne v lednu 2012.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Crumb ♀ Crumb ♀ | Web | 30. ledna 2012 v 19:22 | Reagovat

Mně se ty fotky také líbí, mají takové kouzlo. Já miluju staré věci a jakožto 'mladá generace' se i ptám rodičů, prarodičů a známých, jaké to kdysi bylo.
Zajímá mě to, i když vrstevníky ne. Toužím po tom, pořídit si polaroid. Čekala jsem, že by za to mohli čekat na aukru pár korun, ale není tomu tak, takže čekám. Ještě ke všemu kazeta do tohoto zřejmě nejznámějšího retro fotoaparátu stojí víc, než samotný přístroj. Dohromady asi 800,- Kč, což je pro mě docela hodně. Ale tak snad se dočkám :D

2 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 30. ledna 2012 v 19:48 | Reagovat

Mě se to líbí velice!
Zachycuje to ducha. A nekrade ho to (jak tvrdí indiánští šamani), na rozdíl od digitálu.
Do mojí Směny nenarvu žádný dostupný černobílý film, abych mělo pocit že žiji během druhé světové (vážně mám ten pocit že lidé byli černobílí!), a komorní popsání komory se mi velice líbí!
Jedna má pozemská známá dívka se chystá vyvolávat a já jsem děsně zvědavé co přinese...

3 Daysy Daysy | E-mail | Web | 30. ledna 2012 v 20:09 | Reagovat

Mě se to líbí.

4 Večernice Večernice | 31. ledna 2012 v 18:35 | Reagovat

No, ano, skorodceru jsem uspala celkem rychle, má teď nějaké blbé spaní, vždycky se tak kolem jedenácté dvanácté vzbudí, jde za náma do ložnice, buď chce číst, nebo si jen tak povídáme, kolem půlhodinky vytuhne a muž ji pak zase odnese do jejího pokojíčku. Jo a troufám si tvrdit že na inlajnech umím zastavit hned několika způsoby (pádem; tím, že je v cestě sloup nebo veřejné osvětlení, já dlouho před tím přestanu bruslit a "dojíždím"  a pak se toho sloupu  chytnu; a občas se mi i podaří normálně zabrzdit, ale to je spíš náhoda). No a teď teda k tomu článku: ty fotky mají nepopsatelné kouzlo, zachycují okamžik, zvěčňují ho, ale zachycují ho jinak než normální digitál,je to prostě bomba. Obdiv k autorovi (Vám). Jo a jste na nich (pokud jste to fakt Vy) sakra sexy!
(i když příště by to chtělo trošku zaostřit ;), ale kdo ví, jestli to u toho foťáku vůbec jde...)

5 dorian-gray dorian-gray | 31. ledna 2012 v 20:15 | Reagovat

[1]: polaroid je jistě tech. složitá věc, obyčejnej foťák seženete skoro zadarmo, však to dneska už nikdo nechce, film stojí do stovky, vývojka třicet a ustalovač taky tak stovku, ale zas to nějakou dobu vydrží - výsledek je ovšem nejistý

[2]: dřív ten svět prostě musel být čb, nikdo mi to nevymluví, později v padesátých letech byl takový sytě barevný a teplý, no a teď je zas takový normální

[3]: díky

[4]: Za náma zase děti zalezou během noci bez dovolení, tak mně pak něco šimrá v obličejí, nebo je někde něčí noha, ale je to celkem fajn. Vídím že na inlajnech jezdíme podobně, letos jsem trochu jezdil v srpnu, ve svým pracovním městě na takovým okruhu který měl asi 450 metrů, byl jsem několikrát a najezdil asi dohromady tak 80km, a hlava se mi ani moc netočila, ale zasatavit jsem se stejně nenaučil. Jo a k těm fotkám - se ví že jsem to já! Zaostřit by to chtělo, jénže ten aparát ma nejbližší ohnisko 1,25 metru a já mám ruku dlouhou jen asi 0,5 metru (vlasntě nevím, páč jsem ji neměřil) ty horní dvě fotky jsou takzvaně na dlouhou ruku, ale podívejte se jak knihovna tam na těch obrázkách dole je celkem ostrá, a navíc je to vlastně jen fotka negativu velkého nějakých 5cm, ještě uvidím jak to bude vypadat vyvolané.

6 Večernice Večernice | 31. ledna 2012 v 22:29 | Reagovat

[5]: Och, tak to pardon, já myslela, že jste použil samospoušť, a ona to byla pouhá dlouhá ruka...
Chodím inlajnovat celkem často (teda v létě). Tak to jste dobrý, 80 km, slušný výkon (že je to součet, to nevadí). Nevím, jak moc znáte Brno, v létě chodívám inlajnit na cyklostezku od Anthroposu až do Rajhradu. Je to tam celkem pěkné, ale člověk musí jít večer, jinak je to tam zaminované ostatními inlajnisty a cyklisty. Cesta je to však dobrá, v dobách dospívání jsem tam často chodila, jezdili jsme tamtudy se spolužáky na kole, mám tam na to dobré vzpomínky... Takže kdybyste tam náhodou někdy v podvečer v létě byl a uviděl někoho, kdo brzdí o sloup, tak jsem to pravděpodobně já. No, nám také děti lezou do postele, asi je to normální, když to tak dělají i Vám... Nicméně já jsem našim také lezla do postele, takže jim asi nemám co vyčítat... A jak se Vám vůbec daří? Dlouho jste nepsal, tak asi dobře, že? Tak ať Vám to vydrží.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama