Nakolik mi ještě vůbec patří ty ruce, které tu teď drží volant? ...

O čem mluvím, když mluvím o běhání

24. ledna 2012 v 21:44 | Dorian-gray |  Ostatní
Pan Murakami promine, ale tento nadpis jsem si vypůjčil bez jeho vědomí. On si ho prý také někde vypůjčil. Tu jeho knížku jsem si nedávno přečetl, a musím povědět že to bylo docela dobré. Teda nebylo to bůhvíco, co taky chcete napsat na tak jalové téma jako je běhání. Byla tam ale spousta nějakých takových myšlenek, které se dost podobaly mým, to je taky důvod proč se mi to líbilo, přitakávali jsme si. Budu nyní psát nějaké věci o běhání, a abyste věděli, nemusíte to čist jestli nechcete, je mi to jedno...

Začnu na přeskáčku, naběhal už jsem v životě něco, né zas tak moc, nebo tak mnoho kilometrů jako někdo jinej, ale i tak toho bylo docela dost. Dost jsem se natrápil, trpěl jsem, bolelo to, lapal jsem po dechu, chrčel jsem, měl jsem černo před očima, potácel jsem se a někdy jsem i zvracel, a někdy jsem myslel, že umřu. Ale stejně jsou to vzpomínky bez vyjímek kladné a jsem štastný že se každá ta jedna věc, každá činnost odehrála. I ty nejnevydařenějsí závody, nejhorší výkony a nejtěžší před a pozávodní stavy, bylo to prostě skvělé.

Každopádně do bylo skvělé v kontrastu s dnešním večerem, kde sedím na své posteli na pokoji ubytovny a přes zdejší papírové zdi poslouchám jak si nějací slovenští debilové pouští vedle televizi. Jede jim tam asi pořad, jak jen se to jmenuje, s Krampolem, nemůžu si vzpomenout, dávají tam na ulici nějaké otázky lidem a je potom velká legrace poslouchat ty odpovědi. Oh jak idiotská zábava to je, že by si to ti chrapůni dali na sluchátka je asi nenapadlo. Já tady mám vážnou hudbu taky na sluchátkách a jak rád bych si ji pustil naplno. Slováci jsou prostě strašní.

Třeba hudbu u běhání ja poslouchat nepotřebuju, nevadí mi, ale není to nutný doprovod. Stačí někdy poslouchat zvuk vlastního dechu, je taky dostatečně rytmický a dá se s ním různě různě hrát, nádech na dvakrát, výdech na třikrát, nebo i jinak. Ani nemůžu říct, že bych mohl nějak intenzivně myslet v pohybu, třeba když chodím, tak to mozku prospívá a myšlenky zkvalitňuje, ale v běhu zvládám myslet tak leda na to že jsem v lese (když jsem právě v lese), nebo že jsem na slinici (to když jsem na silnici), nebo jak je ten kopec prudký (když běžím do prudkého kopce), anebo třeba na to že se už budu muset brzo zastavit (to se pak většinou musím zastavit, už jen proto že jsem takovou zlou myšenku vůbec připustil).

Jo ten imbecilní pořad se jmenuje Nikdo není dokonalý, a ještě pořád to tam je, brrrr....

A ani nemám potřebu si při běháni s nikým povídat, ono mi to ani moc nejde protože při mluvení potom nestíhám dýchat, a dýchat se musí, alespoň se to píše v medicinských knihách. Většinou se pohybuju na hranici anaerobního prahu anebo těsně pod, tákže v této oblasti vážně není vzduchu na žvanění na zbyt. Podle příruček není běh v tomto pulsovém pásmu obecně moc doporučován pro hobíky, ale mně to takhle baví nejvíc, vlastně to asi ani jinak neumím. Já mám ANP (anaerobic treshold, anaerobní práh) někde kolem 180 - 185 pulsů za minutu, což je dle tabulek asi 98% pulsového maxima pro můj věk, a podle příruček je to nesmysl. Jenže je to jasné jak facka a proto taky nečtu příručky o běhání - a prosím nečtěte je nikdo. A taky prosím nikdo nečtěte přiručky a články o šukání. Nechápu a nepochopím jak může nějakej redaktor vědět jak vy to máte rádi!? Jedině snad s výjimkou doporučení jak se nezranit.

Ten slovenský mědvěd u té televize vedle usnul a chrápe, balvan.

Už jsem to tady psal asi před půl rokem a musím na to navázat, chtěl bych opět intenzivněji trénovat a sem tam zajet na nějaké zajímavé závody. Doufám že mi bude zdraví přát a že i jiné okolnosti budou příznivé. Vyrazíme potom s náměstkem a bude nám dobře. A kdyby to dobře šlo tak budu zase chodit do Jeseníků běhat po horách. A kdyby se podařilo zopakovat maraton... Zatím jsem byl na jediném, a úspěch byl fantastický, dostal jsem se zdráv až do cíle. Nezvládl jsem to ani běžet celé, ale nevadí, protože trasa byla náročná a převýšení velké, jak už to u horských běhů bývá. Celkový čas tehdy také nebyl nic moc, něco k pěti hodinám, takže průměr ve startovním poli. Počasí ale vyšlo nádherně, bylo tehdy snad 22. srpna, venku 14 stupňů, mlha a místy pršelo, bylo vlhko a těžko. Krátce po startu se vedla trasa přes Šerák, čili bylo nějakých 700m převýšení, pak takovou příjemnou cestou na ČHS, dále do kopců směrem ke Švýcárně a pak na Praděd, no to bylo hrozné protože cesta vedla po asfaltce a byla ubíjející. Z Pradědu na Petráky a po hřebeni směrem ke Skřítku, Po cestě jsem tam dostával nějaký křeče, takže jsem nemohl běžet, sil jsem měl ale dost. Pak to nějak na chvilku přešlo, a bylo to skvělé, byl jsem na střeše světa (no asi 1250 m.n.m.), bylo 35 kilometrů pryč a cítil jsem se dobře, utíkal jsem a předbíhal lidi. Pak jsme se nějak dostali do cíle, a je vážně silný emocionální zážitek probíhat cílem maratonu, ani nevím proč ale je to vážně síla, něco jako dokončit velké snažení. Vím, nemá to vlastně žádný smysl, ale věřte, je to vážně dobré. Podobně jsem se cítil kdysi dávno předtím, když jsem jel na kole, šlapali jsme několik dní a po 700 kilometrech jsme v Terstu uviděli vytoužené moře, nářez.

Tak to je asi všechno na co myslím, když mluvím o běhání. Nechci nikoho napodobovat a vůbec nemám nějaké ambice aby tohle byl dobrý text. A doufám že jsem moc nepošlapal autorská práva. Nicméně, kdo to dočetl až sem, napište v komentářích slovo "krleš", abych věděl (díky).

A teď jdu vrazit nůž do srdce tomu chrápajícmu slovákovi...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Myslíte, že jsem debil?

ano
ne

Komentáře

1 Večernice Večernice | 24. ledna 2012 v 22:08 | Reagovat

Krleš!!! Oh, snad funguje telepatie, či co, jsem tu chvíli po zveřejnění článku. Původně jsem chtěla taky něco psát, ale asi to budu muset odložit, protože se právě vzbudila manželova dcera z předchozího vztahu a musím ju jít uspat (ježíšmarjá, to zas bude chtít pohádku). Náhodou ten Váš text je skvělý, jako bych se v tom našla, také jsem chodila dřív běhat (někdy chodím i teď), teď už u mě vedou inliny, hudbu při sportu taky poslouchám, ale jen občas. No, teď zrovna běžím uspat dítě. Tak se mějte, myslím na Vás a posílám virtuální polibek a jdu číst pohádku.

2 Fabiana Fabiana | E-mail | Web | 24. ledna 2012 v 22:17 | Reagovat

Krleš. Díky vašemu článku se mi v hlavě usídlila myšlenka jít si zaběhat - a ještě vlezlejší myšlenka najít někoho, kdo by byl ochotný se mnou jet k moři na kole. To musí být zážitek jako žádný jiný. Poslouchat hudbu je nebezpečné obzvlášť na snowboardu, někdo do Vás může narazit. Já si při sportu nahlas zpívám (když kolem nikdo není).

3 Alisa Alisa | Web | 25. ledna 2012 v 16:36 | Reagovat

Krleš . Yop, ďakujem za tých Slovákoch, ja mám po koncerte Rihanny v Prahe a roku pobytu tiež v Prahe svoj názor o Čechoch tiež . :-D

Ja pri behaní počúvam hudbu práve preto, aby som svoj dych nepočula . Moje perfektne fungujúce pľúca porazené dvoma embóliami a stálym fajčením radšej počúvať nechcem . Vlastne... skoro pri každom športe mám v ušiach hluk, dokonca aj pri snowboardovaní, hoci fakt je, že už na mňa pár ľudí vriesklao, či som hluchá . Ale niekedy je lepšie trénera na tenise fakt nepočuť . :-D jediná výnimka je golf, to by ma asi vyhodili z ihriska . :-?

4 dorian-gray dorian-gray | 30. ledna 2012 v 20:41 | Reagovat

[1]: Díky, tak snad jste tu manželovu dceru z přechozího vztahu rychle uspala, čtení pohádek je většinou, teda když se mi zrovna nechce, tak je to hrůza, ale furt lepší než řešení sporů typu : "já to měla první, ne já to měla...",... umíte na inlajnech zastavit?

[2]: Najít tak někoho, kdo by se mnou vyrazil na kole, jo to bych taky ještě chtěl, ale zdá se že si asi budu muset nechat zajít chuť, já už asi na kole nikam nevyrazím, no, jel bych i sám, ale v téhle zasrané dospělosti to vážně asi nepůjde.

[3]: no tak mně ty slováky odpusťe, všichni asi nejsou takoví (koneckoncu jsem si jednu z jejich kmene vzal za ženu)

5 L L | 2. února 2012 v 9:27 | Reagovat

krleš

6 quack quack | Web | 3. března 2012 v 11:36 | Reagovat

Krleš ... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama