Nakolik mi ještě vůbec patří ty ruce, které tu teď drží volant? ...

Elektrikář - vodař

10. srpna 2011 v 22:55 | Dorian-gray |  Historická fakta
Nejstudenější léto, co si pamatuju. Na venek se tvářím jak mě to štvě, někdy i hlasitě nadávám, ale ve skutečnosti mi to je jedno. Projev můj to typický. Zrovna jsem se vrátil z volejbalu, byla tam pěkná zima, tak mně ani nebavilo sedět na pivu, a šel jsem domů, uvařil jsem si - jak jinak než tousty. Sedím a píšu. Stalo se pár zajímavých věcí za poslední dva dny. Tak například mi v tom smradlavém bytě vypadla elektřina, no jen tak jsem chtěl zapnout lampičku, ozvalo se "puk!" a už nesvítilo vůbec nic. Člověk ani neví jak je bez proudu nemohoucí.


Zkoušel jsem nahodit takový ty pojistky v bytě nad dveřma, bez efektu. Klapal jsem všemi vypínači, bez efektu. Vzdal jsem to. Hrozné bylo, že jsem chtěl jít vyvenčit Bedřicha a nemohl jsem najít vodítko, hledal jsem ho snad patnáct minut, už se setmělo a tak jsem si pomáhal takovým tygrem, který má v tlamě žárovku, zapoměly mi ho tady děti. Konečně se mi rozsvítilo, vodítko bylo hozené v tašce, nahmatal jsem ho. Tam jsem ho hodil, když jsem přece vyklízel koupelnu abych mohl vyvolávat film. No nic, pejsanovo venčení bylo zachráněno. Rezignovaně jsem šel pak spát. Celý následující den mně otravovaly myšlenky na tu nešťastnou elektriku, jak mi nejde a co asi budu muset udělat abych to zase zprovoznil. Na chodbě byla taková kovová skříň, kde je jistě jakýsi jistič, ale nešlo to otevřít. Na tenhle problém jsem myslel celej den, bál jsem se toho že budu muset zavolat nějakému bolševickému domovnímu důvěrníkovi aby mi pomohl, taková potupa. Zvlášť po tom posledním výstupu s úklidem. Když jsem se vrátil z práce, dostal jsem spásný nápad - zavolám na vodárnu. Vytočil jsem číslo a ptám se, jestli mimo vody nedělají náhodou taky do elektriky? Chlapíka jsem zjevně pobavil, prý nedělají. Ale že to mám, tu skříň otevřít šroubovákem. Skvělá rada - otevřel jsem to šroubovákem, pohnul jsem s jednou z páček dolů a nahoru - a bylo to, všechno se rozsvítilo a začalo hučet (větrák z hajzlu).

Trochu nepříjemné překvapení mně čekalo v ledničce. Jó dvacet hodin bez proudu udělá divy. Bylo tam plno vody, ale nic jsem nevyhodil, mrkev vypadala dobrá, a ze salámu a sýra jsem udělal ty dnešní tousty, a docela šly. Zmínil jsem se o nějakém vyvoláváni fotek. Ano, mám tady starý aparát z meziválečného období, ale zdá se že funguje. Koupil jsem včera vývojku, ustalovač, film a pustil se do toho. Prvně jsem navinul film do foťáku, úspěšně, pak jsem udělal několik fotek, hlavně s tématem mojí zdi s básničkou a mého narcistického já. Pak jsem vařil vývojku, pak jsem míchal ustalovač, pak jsem to lil do různých nádob, co mi tu zbyly po bábě (všechny samozřejmě určené k jídlu). Pak jsem to zanesl do koupelny a dal se do vyvolávání. Abych na to viděl připevnil jsem si na čelo cyklistickou blikačku, zadní, červenou. Myslel jsem že červené světlo tomu nevadí. Proč jste mi nikdo neřekl, že vadí, proč jste mi zatajili, že na to musí být úplná tma?? Je pravda, návod jsem si nečetl, jsem přece rentgenolog, něco jako profesionál fotograf... no, tak jsem na to posvítil tou skvělou blikačkou - film je samozřejmě černočerný...

Mimo to, sousedi, ti strouchnivělí bolševici, mi napařili znovu velkou službu na chodbě, po půl roce co tu jsem si dokonce vzpomněli na moje jméno. Vážně nevím co si s tím počnu, zítra se mi to poklízet nechce, v pátek už jedu domů, v pondělí zase přijedu, ale to už se mi zas nebude chtít. Tak asi napíšu inzerát, že prodám svou úklidovou službu za dvě kila, zájemci ať se hlásí ve večerních hodinách, když to budou mít hotové, budou vyplaceni. Když to baba odflákne tak dostane dvě stovky za půlhodiny práce ... pánové přiznejme si, kdo z vás to má? (zpomínám na bývalého premiera J.P.). Snad by se mohl někdo najít.

Ještě na závěr povím, že dnes se asi podařilo ženě, a za to jí nekonečný dík, velice takticky usmlouvat cenu za prodej našeho bytu. Ti lidi to asi vážně koupí. Z toho plyne, že budeme mít peníze, který částečně věnujeme do hypotéky, která bude proto výrazně levnější, a taky nebudem muset platit blbé náklady na byt, jako je nájem, elektřina, voda... A tak se od řijna stěhujem do domu. Do domu který jsme si jednou prohlédli, a hned jsme si řekli, že ho chceme. Do domu který je nedaleko od našeho dřívějšího trvalého bydliště a který je hooodně daleko od mého současného pracoviště. V postatě špatná zpráva pro mého šéfa, který bude jasně tušit, že moje stěhování za prací neproběhne. Tím pádem že moje práce bude snadno opustitelná. Doufejme, že to nebude brát jako znak neloajality. Ale copak jsem nějaký nevolník aby mi pán říkal, kde mám bydlet a co mám dělat?

Tak to jsou nějaké věci, které se staly dnes a včera, stalo se toho i víc ale už to asi stačilo. Sedím tu za svým notebookem ve svém smradlavém bytě, běží mi tu v drátech obnovená dodávka elektřiny, na chodbě visí hrubým, zlým písmem psané moje jméno u kolonky velká služba.
Můj pes si líže prdel a mlaská.
Blíží se jedenáctá hodina.
Venku je zima.
...
Myslím na Boglárku...

... a ona na mně ne.

dobrou noc přeje d.g.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Janah Janah | Web | 10. srpna 2011 v 23:29 | Reagovat

Nejsem sice Boglárka, ale myslím na tebe :-) a taky přeju dobrou... :-)

2 Fabiana Fabiana | E-mail | Web | 10. srpna 2011 v 23:49 | Reagovat

Já mám chladné počasí ráda, z člověka pak zbytečně neteče pot. K prodeji bytu gratuluji, to není žádná sranda :) Taky přeji dobrou noc, a držte se :)

3 iveta iveta | Web | 11. srpna 2011 v 8:11 | Reagovat

Myslím, že Boglárka na tebe myslí víc, než ty na ní ! - :) chce se jen o tom přesvědčit. My ženy, už jsme takové! -:)

4 Večernice Večernice | 11. srpna 2011 v 20:39 | Reagovat

Pobavil jste mě. taky často hledám vodítko, ale většinou za světla. Jinak Vás obdivuju za tu elektřinu. Hrozně se omlouvám, že jsem Vám zapomněla říct, že na to musí být tma. Na mou obhajobu vznáším fakt, že jsem to taky nevěděla. Díky za tip.
Jinak já taky myslím na toho nešťastníka z dovolené, se kterým jsem popila... Chce to najít za ni náhradu, věřte mi! A jinak teda věc hodně stará: gratuluji k té atestaci (moje skleróza neumožnila napsat to dříve...)!

5 dorian-gray dorian-gray | 11. srpna 2011 v 23:40 | Reagovat

[1]: díky, i taková zdánlivá maličkost mě opravdu těší

[2]: na počasí nakonec nezáleží, pokud jsou jiné důvody k radosti. V poslední době mě párkrát napadlo, že vlastně nejšťastnější, anebo alespoň hodně šťastný jsem byl právě tehdy, kdýž ze mně lil pot proudem ... třeba když jsem šlapal na kole do nekonečného kopce a do uší mi hrála barokní hudba, a bylo horko, jak málo stačí. Ale potit se i ve spánku není ono, to je fakt.

[3]: Vy ženy jste opravdu podivné tvory, jesli se snažíte někoho testovat tím, že ho soustavně ignorujete. Myslíš, že se jí mám snad ještě ozvat, a udělat ze sebe osla na šestou? Zatím jsem jen osel na pátou.

[4]: s tím světlem mi to není jasné, viděl jsem to ve filmu jak to vyvolává na červeném světle... ledaže by šlo o práci s pozitivem, a pro negativ musí být fakt tma. Máte podobné vzpomínky na dovolenou, viděla jste "ztraceno v překladu"? Pěkný film, tematický. Náhradu asi nenajdu, už se mi žádná nelíbí. Jo a ta atestace, moc jsem to tady nerozmazával, ale tehdy to byl vážně sukces, díky.

6 Janah Janah | Web | 12. srpna 2011 v 0:54 | Reagovat

[5]: ad 4) Na vyvolání negativu existuje takový válec, a musí to opravdu probíhat bez světla.

7 Alisa Alisa | Web | 14. srpna 2011 v 20:48 | Reagovat

Niekedy človeka prekvapí, kto všetko na neho myslí . A niekedy ho prekvapí, na koho myslí on .

Po prečítaní sa mi nechce sťahovať do bytu ešte viac ako predtým . Služby na upratovanie ? A to sa musí všade ?

8 dorian-gray dorian-gray | 15. srpna 2011 v 21:38 | Reagovat

[6]: asi máte na mysli vývojnici, musím to někde sehnat, než budu dělat další pokusy s fotografováním, doufám že si potom nezapomenu zhasnout...

[7]: ano, kdybychom jen tušili kdo na nás třeba tajně myslí, kdybychom věděli že někomu uděláme neskutečnou radost třeba jen nějakou drobností, třeba že mu dáme na jevo, že ho rádi vidíme. Kolik lidí už jsme zklamali svou nevšímavostí, a kolik jich zklamalo nás.
----
Bydlení v bytě není tak hrozné samo o sobě, ale např. mně ti sousedi strašně lezou na nervy, oni mi ani nedělají převážně nic špatného, ale štvou mně jen tím že jsou, že je musím potkávat a dělit se s nimi o výtah (jsem asi zlý člověk) a to uklízení se musí dělat téměř všude, někde se na to najme firma, a stejně tak to udělám já tady, nebo mě to tady ti bolševici úplně znechutí...

9 Alisa Alisa | 16. srpna 2011 v 13:10 | Reagovat

[8]: Ale nevšímavosť je niekedy veci prospešná . Povedala by som skôr väčšinou .

Mne vadia aj susedia z vedľajšieho domu . Nemám rada, keď sa na mňa cudzí ľudia pozerajú a nepáči sa mi predstava, ako ma niekto z nich otravuje a hovorí mi, čo mám robiť . Budú ma milovať .

10 dorian-gray dorian-gray | 16. srpna 2011 v 15:50 | Reagovat

[9]: z dlouhodobého hlediska je nevšímavost asi prospěšná, ale momentálně mně její nevšímavost dost rozesmutňuje.
--
lidé, kteří mi říkají co mám dělat jsou podezřelí ať už sousedi nebo nesousedi. Přečtu si toho o vás víc abych věděl jak to s tím bydlením teď máte...

11 Alisa Alisa | 16. srpna 2011 v 17:23 | Reagovat

[10]: Podľa mňa iba všetci túžime po niečom, čo nemáme . Akonáhle by sa stala prístupnou, už by to nebolo ono .

Tak to by som sa o sebe nahľadala aj ja . Priateľ sa rozviedol, blbec si nestrážil financie, žena o nich vedela a pretože sa vyhrážala, že všeličo porozpráva, musel jej nechať aj svoj dom . Takže sa musíme presťahovať do niečoho, čo mu nechala .

12 dorian-gray dorian-gray | 16. srpna 2011 v 20:27 | Reagovat

Touha je něco, co nás žene dopředu, jakmile přestanu toužit, přestanu žít. Bažíme po spokojenosti, a jakmile jí dosáhneme jsme zase nespokojení... Každá láska asi za nějaký čas zastará a přejde do obyčejnosti (sám nemůžu moc potvrdit, neb dostatečné zkušenosti nemám, ale ten jeden případ který jsem sám prožil tuto myšlenku spíše potvrzuje)

13 vestec vestec | Web | 12. ledna 2012 v 20:49 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama