Nakolik mi ještě vůbec patří ty ruce, které tu teď drží volant? ...

Srpen 1998, konec prázdnin

30. května 2011 v 20:40 | Dorian-gray |  Historická fakta
Tak minulá část vypravování dávno zapomenuté historie léta devadesátého osmého skončila někde u nás v bytě na párty, teda vlastně v její polovině. A tak odsud budeme pokračovat dál. Blížil se začátek školního roku, čvrťák, přemýšleli jsme leda tak o tom, kde chlastat a dělat podobné "zakázané" věci. Památný byl večírek pod rozbořenou rujnou rozhledny na Klucanině, nad naším krásným Tišnovem, 28. srpna, ještě dnes vidím jak s Hájkem tlačíme ten dvoukolák s třicetilitrovou bečkou kofoly a spoustou jinejch flašek a věcí do toho děsnýho kopce. Připomínám že sud byl skutečně plný kofoly a jako doplněk bylo několik litrovek rumu. K sudu musí být pumpa, aby se vevnitř vytvořil tlak a tekutina vytékala zkrz pípu ven, proto taková starost o pumpu. Naše tábořiště magické místo na zemi, jen čtyři obvodové zdi dolního patra rozhledny, ohniště a vysoký strom bez větví, někdy jsme chodili po vrchu těch zdí a bylo to jako na střeše světa. Později to tam ztratilo svoje kouzlo, rozhlednu zrekonstruovali a celé to zcivilizovali. Vypravování končí v předvečer nástupu do posledního ročníku gymnázia, v poslední den prázdnin.


25.8. út
Vzbudil jsem se asi v půl osmé. Poprvé se svým životě jsem cítil něco, jako je kocovina, bylo to děsný. Byt byl úplně prázdnej, jen Martin Halva spal v mé posteli. V kuchyni byl šílenej bordel, ale byl to hezkej pohled na ty nedopitý flašky. Pak Martin vstal a o něčem jsme mluvili. Přišla nás navštívit babička, ale já ji nepustil za dveře dovnitř, to by byla její smrt. Potom přišla Dana s Béďou. V lahvi bylo ještě půl litru rumu. Přišel i Hímen a uvařil další mlíko (máslo, rum, skořice, badyán, hřebíček). Dana byla během půl hodiny ožralá. Bylo mně strašně blbě a musel jsem si uvařit česnečku, kterou jsem pak ani nejedl. Přišel znovu Béďa a máčel Daně hlavu ve studené vodě. Konec akce se dokonal ve skvělé náladě a pohodě. Skončili jsme v poledne proto, že jsem musel jít na oběd k babičce. Během dnešního dne se už nic zvláštního nestalo.

26.8. st
Je středa a já su zase sám doma. Zvládám svoje povinnosti vklidu, jen ten pes se mi zdá, že hladoví. Venku není teplo a to je dobrý počasí na běhání, ale já se nejsu schopen přinutit. A bolí mně břicho. Večer na tréninku už nejsou žádný připomínky k mýmu volnýmu bytu (aby ses neposral ze svýho bytu). Hraje se mě líp než v pondělí. Potom dem s Béďou na zahrádku na pivo. Ujišťujem se o akci v pátek na klucanině a o tom, že pojedu v září se školou do Prahy. Plánujeme taky nastartování kulečníkové ligy mezi mnou Béděm a Hímenem.

27.8. čt
Tento den byl celkem šedej a bezvýznamnej, ale nebyl to špatnej den. Celou dobu jsem dělal něco doma a tak trochu jsem čekal, jestli mně nepřijde navštívit Béďa a kamarádi do mého volného bytu, ale moc jsem tomu nevěřil. Stavil se Martin se Škopkem a chodili jsme a vyprávěli vtipy. Na tréninku to bylo docela gut. Břicho už necítím. Večer jsem šel za Béďěm a Hímenem na fontánu na kulečník. A bylo to docela úspěšný, 2x jsem vyhrál.

28.8. pá
Dneska je ten velkej den, to se všichni vožerem. Dopoledne jsem nějak překlpepal a pak zavonil Martin, že se jede až o půl druhé. Béďovi to ujelo, ale my dva jsme to dokázali a vytáhli jsme všecky ty věci až na kopec. A načnuli jsme vodku. Donesli dřevo, rozdělali ohěň, pak přišel Béďa a načali jsme rum. Nastal problém, posrala se pumpa a tak jsme metali los, kdo půjde obstarat novou. Vyhrál jsem. Sešel jsem dolů a stavoval se všude možně až jsem potkal Evu Sloukovou, ta mě dovedla k Verči a ta mě dala pumpu. Po Tišnově jsem chodil s rumem v zavařovací lahvi - boží činnost. došel jsem nahoru a pak se tam začali scházet lidi. Pálili jsme kradený dřevo a chlastali rum s kofolou a během toho přišel Halvi, Hana, Jana, Jitka Žáková a Viktor Žák, Ťíťa, Eva Lípová a asi ještě někdo. Chtěli jmse vařit medvědinu, ale Hámen se staršně vožral, ani nemohl chodit. To ještě nebyla půlnoc. Pak ale Hímen obdivuhodně vystřízlivěl, poblil se a začal to vařilt. Byl ještě trochu vožralej, tak mu ten rum chytl - flambovali jsme - pak chytl i Martin - to byla prdel, ale už to nebylo k pití. Přišel i Pavlík, v krátké době se vožral a tak jsem mu půjčil spacák. Bylo asi půl čtvrté a já jsem šel spát jako poslední.

29.8. so
Vzbudil jsem se někdy asi o sedmi ráno a byla mě šílená kosa, ještě jsem chvilku ležel a pak jsem začal vstávat. Vzpomínám si na veselé včerješí příhody, jak Béďa hledal R-U-M a jak tam vykřikoval to ??? (přídavné jméno) kurrrrrva. Zjišťuju, že jsem včera vypil přes půlčák rumu aniž bych byl ožralej. Zůstali tam už jen čtyři stateční pijáci. Pomalu uklízíme tábořiště na rozhledně, počítáme vypité flašky a dojíždímě zbytek kofoly. Halvi šel někoho doprovázet, tak jsme na to byli jen tři. Avšak dokázali jsme to. Ale pak jsme se všihni strašným způsobem dosrali. Zmísta činu odcházíme ve 3/4 na jedenáct. Jsme zase čtyři a vezem prázdnou bečku a mnoho flašek na vozíku Tišnovem až k nádru. Museli jsme jet kolem školy, to by jinak byl hřích neudělat to. Na nádraží jsme potkali Pavlu M. Potvrzuje dobré vibrace mezi námi dvěma a zve nás všecky na svoje narozky. Na oběd k babičce to stíhám tak tak. Chce se mi strašně spát, a tak du dom. Bohužel přišla babička a začala uklízet. Nemohl jsem usnout, nebo by zjistila, že jsem pařil. Tak jsem ji vystrnadil (chudák babička, myslela to dobře). Zbytek dne jsem spal. Volal ještě Halvi že ruší du dnešní akci - už by to bylo moc.

30.8. ne
Vstávám půl hodiny před zápasem, du se psem a pak rychle na hřiště. Dneska hostíme Drásov (dědina za kopcem). Po špatným začátku hraju docela dobře, hlavně na síti. Fonzáč (kouč) je nasranej protože jsme prohráli 3:0 a to se mu nelíbilo. Starej Jaskec (koučův tata) nám řekl, že hrajeme volejbal druhýho století před Kristem. Odpoledne jsem šel na fotbal do Brna s Martinem a Michalem. Brno prohrálo 3:0, jako my, s Teplicema - děs. Vrátil jsem se a naši už byli doma. Dovezli žrádlo, tak jsme žrali a dívali se na video. Svoboda skončila.

31.8. po
Spím dobře. Zítra du do školy, ale už se nemůžu dočkat. Celej den je to tu rodinná nuda. Myslím hlavně na to, co budu dělat zítra, na školu a no to co bude potom. Trénink odpadl, nudil jsem se. Večer jsem cítil ty staré pocity jakobych chtěl vybuchnout, rozlétnout se a řvát, že mám radost. Nesmírně se těším zítra do školy, úplně mně to napíná, je to doslova jako cestovní horečka.

Tak zdar v novém školním roce 1998/99.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Vrátili byste devadesátá léta?

Jasně!
Nikdy!

Komentáře

1 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 30. května 2011 v 21:23 | Reagovat

U tebe je příjemný počtení, člověk se odreaguje a zapomene na tisíc a jednu blbost, co během dne považoval za problém :) (Takže dík :))

2 Janah Janah | Web | 30. května 2011 v 21:27 | Reagovat

Když nad tím tak přemýšlím, tak my jsme víc pařili v průběhu školního roku než o prázdninách. (A taky jsme většinou nepili/y rum) ;-)  :-D

3 Fabiana Fabiana | E-mail | Web | 30. května 2011 v 21:41 | Reagovat

Hrozně se mi líbí pasáž "obdivuhodně vystřízlivěl, poblil se a začal to vařit" :)
Mám dotaz: jste velmi dobře maskovaný optimista, nebo vidím duchy?

4 dorian-gray dorian-gray | 30. května 2011 v 22:00 | Reagovat

[1]:díky, možná proto že to byla blažená bezstarostná doba, a díky vašemu komentáři si samlolibě klikám na pět hvězdiček v hodnocení článku

[2]:jo a my jsme zase měli rum rádi, je to klasika...

[3]: Hájek byl ten den úžasněj, kdyby jste viděla jak mu hořel ten kabát! On mu prvně chytl v ešusu ten rum, mělo tak 30cm plameny, pak vzal cíp zelenýho kabátu, kterej měl na sobě, a jako že to přikryje, ale chytlo mu to od toho, nakonec ho musel Béďa uplácat dekou, aby ho uhasil, no naštěstí se mu nic nestalo.
---
no a jestli se ptáte ne tu mou ikonku, tak v tom není nic skrytého, je to fotka stínu ruky na prostěradle postele. Ani jsem tím nic nemyslel, jen jsem zkoušel jestli se tam dá dát nějakej jinej obrázek místo toho šedýho panáka.

5 Večernice Večernice | Web | 30. května 2011 v 22:02 | Reagovat

Přesně tak, J a M jsou ti věční hádavci. Jsem naštvaná, protože už mi to s nima připadá jako ztráta času, všude se hádají a pak chcou, aby jsme jim dělali rozhodčího. No, navíc nás vždy dokonale vyžerou. Ale zvykám si. Teda, Vy jste se na tu školu vážně nějak těšil. Chudák babička. Ale je zas hezký, že jste ni bral ohled, že jste ji tím pohledem na svinčík nechtěl zabít. Jo, kde jsou ty zlatý časy studentský!? Vrátila bych je...

6 dorian-gray dorian-gray | 30. května 2011 v 22:13 | Reagovat

[5]: když to tak popisujete, zdá se to s jé a em jako velká legrace, ale všechno se asi časem omrzí, když je to furt dokola.
---
Já jsem tehdy školu miloval, nidky předtím a nikdy potom už tolik ne, v té době jsem byl dokonale šťastný, obklopen přáteli. Později jsem prožil spoustu jiných věcí, narození dětí, se ženou kterou mám rád, atd... , ale téměř nikdy to nebylo jako tehdy. Vzpomínám si, že tehdy jediné, co mně hnětlo, bylo, že nemám tu kterou jsem chtěl - oh jaký jsem byl hlupák.

7 Večernice Večernice | 30. května 2011 v 22:18 | Reagovat

[6]:To já zažívala něco podobnýho. Jinak s jé a em je problém v něčem jiném. Protože u nás byli v době, kdy jsme měli docela důležitou návštěvu a začali se tam zase hádat atd atd atd čili jsme před tou návštěvou zase za úplný blbce, když máme takovýhle známý. Ale já je mám docela ráda. Když tak čtu Vaše články, máte v životě docela štěstí, všichni máme docela štěstí, vždycky může bejt hůř...

8 Večernice Večernice | 30. května 2011 v 22:41 | Reagovat

Jinak tou Klucaninou jste mi připomněl jeden květnový den. Byla jsem v Tišnově a hledala jsem tam jednu uličku a i když jsem si myslela, jak se tam vyznám, tak jsem ji nemohla najít (chodila jsem dokola okolo ní) a vymotala jsem se až na Klucanině. Rozhlednu mám spojenou hlavně s prázdninama. Měla jsem takovou hodně akční tetu a ta nám každý prázdniny vyhlásila závody, kdo bude na té rozhledně dřív. Trochu jste mi připomněl dětství, prázdniny a tu strašnou (strašně krásnou) svobodu... Díky.

9 dorian-gray dorian-gray | Web | 31. května 2011 v 23:23 | Reagovat

[8]: tak to jste přece musela znát tu rujnu nahoře na kopci, která tam stávala a co na ní potom postavili tu rozhlednu, to asi v r. 2003!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama