Nakolik mi ještě vůbec patří ty ruce, které tu teď drží volant? ...

Člověk mimo pochopení

12. ledna 2011 v 22:09 | Dorian-gray
S tématem paranormálních jevů se vypořádám velice rychle v pár větách. Nic takového samozřejmně vůbec neexistuje. Nějaký stíny na fotkách, když se na to při vyvolávání hrabá zamaštěnejma rukama, nejsou důkazem vůbec ničeho. Lochnesská příšera, nafouknutá gumová pneumatika. Spousta "zaručených" svědectví, kdy někdo něco viděl, třeba ufony, nebo ducha ... hmmm, jsou to prostě lži. Na druhou stranu je moc věcí zdánlivě normálních a běžných, a navzdory tomu vymykajících se rozumovému pochopení. Největším z těchto oříšků je člověk sám.

Člověk je věc tak normální, až hanba. Myslím, že každý z nás už nějakého v životě viděl. Člověka zkoumá řada vědních oborů a jejich poznatky se popsalo hodně tun papíru. Stejně nikdy nikdo nevysvětlil uspokojivě podstatu č., kdo to vlastně je, kde se tu vzal, a nevyslvětlil jednu z největších otázek, kde se vzalo jeho sebeuvědomnění a svobodná vůle. Na první pohled v porovnání s duchy a zombiemi téma nudné. Jak pro koho. Budeme-li k č. přistupovat mechanisticky, jsme schopni vyložit jeho krevní oběh, výměnu plynů v plících, činnost svalů, trávení, pochody sice složité, ale vyslvětlitelné fyzikálně a chemicky, experimentálně. Částečně je vysvětlena i činnost mozku, kde je centrum pro kdejakou činnost, kudy běhají ti poslíčkové kteří velí prstům při psaní na klávesnici, kde sídlí paměť, kde je centrum pro zvracení. Vše je vyloženo, podepřeno důkazy. Kde ale bydlí vědomí, vůle a duše?

Č. je hromada různých sloučenin, které jsou na sebe naskládány tak dobře, že jako celek fungují, udržují si stálou teplotu, dokonce vědí, co dělat aby se udržely při životě, že musí doplňovat potravu a vodu. A dokonce se tyto hromady dovedou i rozmnožovat a třeba se bránit infekcím, a taky přizpůsobovat se okolním vlivům. Kde se ale v nich k čertu bere vlastní tvořivé myšlení a rozhodování?

Kde je ta buňka, kde je ten neuron v němž sídlí lidská duše? Pohleďme na věc vývojově. Nižší organismy a zvířata mají spíše jednoduché uvažování, mají-li hlad loví a žerou, když se přežerou tak spí. Tady vidím malý prostor pro svobodu rozhodování. Vezmeme-li za pravdu, že se lidé vyvinuli ze zvířat tak by to měli mít podobné. Ptám se potom - jsou všechny naše činy jen výsledkem rozhodnutí v určité volbě, volbě jejímiž podklady jsou nějaké předem známé okolnosti? Nebo je to rozhodování náhodné a třeba více svobodné? Jinými slovy, teoreticky, kdybychom opakovaně prožívali stejné situace, volili bychom v nich stále stejně? 

1) V případě, že ano, pak jsou vešeké naše činy předem determinovány vstupními charakteristikami situace, ve které byly učiněny - tudíž jsou předpověditelné do budoucnosti (za předpokladu dokonalé znalosti vstupních proměnných). Jinými slovy - svobodná vůle neexistuje, jendo rozhodnutí navazuje na druhé a vše je teoreticky dáno již při narození (ba dávno před ním) a my jen pasivně sledujeme co se s námi v životě děje a dělat s tím nemůžeme vůbec nic.

2) V případě, že ne, že se v stejných situacích budeme chovat rozdílně, je to pak dílem náhody (a jsme tam, kde jsme byli), nebo oné vůle. Kde je ta vůle, kde sídlí? Hmota nemá vůli a my jsme z hmoty. Tak kde se to v nás bere. Někdo nám to dal? Co když nám to někdo dal?

Č. je stejně tak složitý, že mi pořád nejde na rozum jak se mohl vyvinout do své "dokonalosti" jen cestou přirozeného výběru a selekce silnějších a životaschopnějších za tak krátkou dobu. Co když to bylo všechno mnohem jednodušší a vývoj více skokový. Co když nás někdo uplácal z hlíny, vytvořil, dal nám tvar, a nakonec nám vnuknul duši - a udělal z nás lidi. Napodobil přitom principy těla zvířat aby zmátl evoluční biology? Byl to Bůh?

Tak toto je teprve paranormální jak sviňa. Kam se hrabou poltrgaisti a marťani. Jestli aspoň trochu platí, co tady píšu, shrnuji: Máme-li svobodnou vůli a duši, tak nám ji někdo dal (říkejme mu Bůh). Není-li Bůh, nikdo nám ji nedal, nemáme ji tedy, a všechny naše činy a osudy jsou předem dány (máme to předem sečtené).

Tak co kua! Je ten Bůh, nebo není?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Myslíte, že jsem debil?

ano
ne

Komentáře

1 Mami Mami | Web | 13. ledna 2011 v 0:29 | Reagovat

Hádej, tedy jsi.

2 Eva2 Eva2 | E-mail | Web | 13. ledna 2011 v 10:51 | Reagovat

Znáte to přísloví "Podle sebe soudím tebe". Proč všechny házíte do stejného pytle lhářů a podvodníků? Přiznal se Vám snad někdo, že si svůj paranormální zážitek vymyslel? Já osobně si ráda přečtu ten či onen článek, knihu, ale zajímá-li mne něco víc, tak pátrám sama. Ne všemu, co je nás dnes podsouváno médii musí být pravda, za pravdu bych to nebrala a to do doby, než si to neověřím. Tak je to i s těmi paranormálními jevy.

3 tynkakroupova tynkakroupova | Web | 13. ledna 2011 v 16:49 | Reagovat

Super článek. Dokonale jste to vystihl. Jo a odstraňte tu anketu, nejste debil! Ti, kteří tam klikají na "ano" jsou primitivní idioti a jen Vám závidí, že umíte napsat něco, co se dá číst, dokonce tak číst, že si to lidi čtou rádi, ba články od Vás hltají (viz já). Zejtra bych tu zase měla být a dokonce i zase něco pitvat. Nevím co. Dochází nápady. Mějte se s Bedřichem krásně. Pées: NEJSTE DEBIL! FAKT NE! NEJSTE, PROSTĚ NEJSTE! Kdyby jo, tak jsem Vám to už dávno řekla, páč to je teďka moje oblíbená činnost...

4 Elinka Elinka | Web | 13. ledna 2011 v 17:45 | Reagovat

Super článek, má to hlavu a patu a hlavně něco do sebe. Na jedné straně ty ,,naprosto pravdivé"fotky, na kterých jsou ,,duchové" jsou podle mě fakt blbosti,ale jak jistě víš, já třeba zrovna v Boha věřím. Je docela zajímavé přečíst si, co si o Bohu myslí objektivní ateista a ze svého pohledu tomu co píšeš, přikládám dost velkou váhu pravdy. Každopádně přeji pěkný den, hodně nezaujatých čtenářů a stále dobré články :)

5 Eva2 Eva2 | E-mail | Web | 13. ledna 2011 v 19:47 | Reagovat

Ducha k Vám za límec nepřivedu,je to totiž nemožné. Jaká je přesná definice ducha? Není zaměňován s duší zemřelého? Řekla bych, že ano. Duše je totiž energetický náboj člověka a jak víte, energie nezaniká, jen se transformuje. Mimo jiné proběhla například řada vědeckých experimentů, která měla za úkol vyvrátit existenci fenoménů jako posmrtný život, minulé životy, čtení myšlenek, zhmotňování myšlenek, mimotělesné prožitky aj. Tyto testy dělali Američané, Rusové ale i Němci. Výsledky byly 50% na 50%. Nebyly ani potvrzeny, ale také vyvráceny. Mnohem zajímavější byla teorie proč k takovýmto vědeckým pokusům na lidech vůbec docházelo, k čemu by americké armádě nebo ruské bylo zjištění, že jsou lidé, kteří dokáží číst druhým myšlenky? Údajně pro armádní účely, špionáž aj. Proběhla řada dalších vědeckých experimentů, která nebyla podporována vládou, na jednich se podílel a vedl je R.A.Moody.

6 Eva2 Eva2 | E-mail | Web | 14. ledna 2011 v 8:55 | Reagovat

Dobré ráno, vy nevíte kdo je R.A.Moody? To mne mrzí, ale dalo se to čekat. Nevíte o tom, že proběhla řada vědeckých pokusů zmiňovaných fenoménů? Opět se to dalo čekat, ale je to velké mínus pro Vás, když vše popíráty a všechny máte za lháře, čekala bych, že budete pátrat a hledat, ještě předtím, než vše a všechny odsoudíte. S paní Kludskou nemám nic společného, nikdy jsem ji neviděla ani s ní nemluvila. Nejsem zde od toho, abych Vás přesvědčovala o své pravdě či nepravdě. Řekla jsem svůj názor, svůj pohled. Není mým plánem Vás přesvědčovat o opaku a už vůbec Vám dodávat dokumenty, které by Vaše přesvědčení měli za úkol vyvrátit. Máte-li potřebu se dozvědět víc, tak hledejte, pátrejte, jako hledají jiní, věřím, že najdete. Rozhodně Vám nebudu dělat poslíčka a nebudu přijímat Vaše plány ani záměry. Je mi líto.

7 Marpefi Marpefi | E-mail | Web | 23. ledna 2011 v 19:15 | Reagovat

Zdravím,

mnoho lidí velmi přitahují paranormální jevy...jedny fascinují, jiní jim nevěří...další je prakticky provozují...Je pravdou, že na internetu se vydává za "paranormální" kde co a mnohdy i naprosté hlouposti...krom těchto nedorozumění a podvrhů - existují? Já jsem přesvědčen, že ano...co však je jejich pravou příčinou? Dá se vůbec zjistit "společný jmenovatel" těchto jevů, které se zdají být mnohdy reálné, ale zároveň si často odporují v tom, co říkají, že je pravda?

Já tvrdím, že ano...a odpověď naleznete zde v článku...pro mnohé jen další teorie...ale ti, kteří vědí, co umí způsobit okultní praktiky tuší, že na tom něco bude...

http://zivot-nazory.blog.cz/1101/paranormalni-jevy-a-jejich-vysvetleni

S pozdravem

Marpefi

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama