Nakolik mi ještě vůbec patří ty ruce, které tu teď drží volant? ...

Tsolěpsod

3. listopadu 2010 v 19:57 | Dorian-gray
Do následujícího článku, který se bude nezávazně zabývat problematikou dopělosti, vnesu prvek zcela vzácný na dnešním blogu cz. Tím prvkem je valstní zkušenost. Nechci se nikterak dotknout ostatních bloggerů, kteří se jistě velice snaží psát dobré věci, ale přece jenom jsou jejich znalosti o dospělosti povětšinou jen knižní. Já mohu nabídnout osobní, vlastnokožní poznání tohoto zvláštního stavu lidské bytosti, žiji v něm už téměř dvanáct let. I lidé, se kterými se denně potkávám jsou dospělí, takže mám na problém výhled tak říkajíc i z druhé strany barikády.

Během střední školy jsem měl z D. (dospělost) velké obavy a odkládal jsem ji jak jen to šlo. Nedovedl jsem si představit, že už nebude to, co mi bylo v děství milé. Že budu muset chodit do práce (to hlavně), starat se o jiné lidi, chodit nakupovat, okopávat záhony na zahrádce. No prostě dělat věci které k dospělákům jaksi patří. Časem se mi v D. ale docela zalíbilo a už bych neměnil. Vysvětlím.

Je opravdu problematické definovat, kdy D. skutečně začíná. Může se zdát, že by to mohlo být po osmnáctých narozeninách, ale to by bylo takové arbitrální dělení, podobné jako normy EU na zakřivení banánů. Tenhle banán je normální, tento banán je málo zakřiven, ten není plnohodnotný. Tak to zřejmě nefunguje. Bližší, a je to tak i v jiných oborech je rozdělení funkční. Podle toho se asi dospělým stává člověk v okamžiku, kdy se postaví na vlastní nohy. Chutná to jako banán, tak je to asi banán. V tomto bodě se začnou teprve projevovat všechna negativa i kladné stránky D.

Klady převažují. Na prvním místě a nedůležitější je svoboda. V opravdové dospělosti vám nikdo nemůže nařídit věci, které se vám dělat nechce. Neplatí to absolutně, některé věci se dělat prostě musejí, ale i tak je to dost pokrok. V podstatě je to blízko i té možnosti koupit si alkohol kdykoliv a kdekoliv. Osobně jsem s tím problém neměl, pili jsme asi od patnácti a nikomu to tehdy divné nepřišlo. Ale já svobodou myslím vlasně něco víc než nákup chlastu. Svoboda dospěláka je nekonečná záloha možností, dospělák může všechno. Chci být instruktorem surfingu na Seychellách, budu jím. Chci žít na Aljašce na samotě mezi vlky, můžu. Chci osouložit všechny holky na světě, můžu, anebo se o to můžu aspoň pokusit. Můžu si prostě svět zorganizovat podle sebe a to znamená, že případná nespokojenost je jen mojí vinou. Na druhou stranu na to člověk trochu musí mít. Musí mít na to hlavu a musí mít prachy. No a na dalších místech je to třeba rovnost (tu člověk získává až jako dospělý), určitá vážnost, volební právo atd...

Svoboda holuba je vrátit se do holubníku mezi svoje hovna - Jáchym Topol, skvělý citát, hluboce pravdivý. Rozbor: holub je tak hloupý, že ačkoliv může obletět celý svět, všechno vidět a zažít, je tak hloupý, že se stejně stále vrací do svého hlolubníku ke svým... A tak poučení, které nám z toho plyne je - snažte se využít dospělosti ke splnění všech vašich snů z dětství, a i nějakých jiných snů. Žádnou jinou příležitost už mít nebudete. A nedržte se příliš při zemi, když můžete letět do všech stran. Udělejte si život jaký ho chcete mít, na vlastní pěst...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 tynkakroupova tynkakroupova | Web | 3. listopadu 2010 v 20:06 | Reagovat

Četla jsem to pět minut po zveřejnění. To jsem rychlá, co?
Ale jo, vystihl jste to přesně. Náš barák zatím stojí, ale i tak díky za nabídku té chaty...to jste mě dojal...(to byl jen žert, snažím se, abych se nedojímala). Jo, posledně jsem to napsala dost nejasně- ten den díkůvzdání se slaví čtvrtý čtvrtek v listopadu (teda myslím).

2 Reni Reni | Web | 8. listopadu 2010 v 18:08 | Reagovat

Když jsem si přečetla tenhle článek, svých osmnáctin už se bojím mnohem méně, děkuju xD
Ale vážně, mě dospělost občas přímo děsí, mám strach, že ze mě bude troska :D

3 o-ou o-ou | Web | 9. listopadu 2010 v 0:21 | Reagovat

:)... tenhle článek mi zvedl náladu.. díky... :)

4 Lady Secret Lady Secret | Web | 12. listopadu 2010 v 17:08 | Reagovat

To mi nikdy nedošlo :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama