Nakolik mi ještě vůbec patří ty ruce, které tu teď drží volant? ...

Homo sapiens neandertalensis

30. října 2010 v 14:15 | Dorian-gray |  Historická fakta
Tak vážení leze mi na nervy náš vrchní laborant, budu mu ve zkratce říkat homo. Homo je strašně důležitej člověk a předvádí svou důležitost na každém kroku, to je jedna z věcí kterou vážně mám tuze nerad. Bohužel tu dnes musím trčet s ním a být svědkem jeho hloupého chování. Musím sice uznat, že homo je zkušený pracovník a že svému oboru opravdu rozumí, a to je mezi rentgenovými laboranty dosti vzácná vlastnost. Ale jinak je fakt důležitej jak to péro vod hodin, jak rád přirovnává Hanes. Za necelých pět minut mi zavolá a já toho budu zase svědkem, ach jo. Trošku se pokusím ho popsat, je vysoký, zrzavě blonďatý, hroudovitě urostlý, hlava kulatá, zrzavě prošedivělé krátké vlasy a stejně dlouhé vousy, váha přes sto kilo, nepostradatelnost na světě ještě větší. Tak teď si už jistě dovedete barvitě představit jak náš homo vypadá. A není to jediný můj oblíbenec, který dnes tu se mnou slouží lidu. Dole z chirurgie se nedávno ozval můj favorit pokud jde o pracovní věci, kterému budu zde říkat třeba DrD. Pracovně velice schopný lékař, ale na můj vkus příliš indikuje příliš mnoho vyšetření a někdy také moc čte, no a pak vidí na skutečných pacientech věci, které se vyskytují jen v knihách, jo a taky používá hodně cizích výrazů, kterým nikdo nerozumí.
Tak teď musím pověděti, proč jsem dnes vstával už v půl šesté. Jednoduše proto, že se mi ozval telefon. Tam mi řekli že je třeba udělat jedno vyšetření. Tak jsem se líně zvedl z postele, vyčistil si chrup, oblékl se, a šel k autu, vzal jsem obal od cédéčka a začal pomalu škrabat skla, protože byly namrzlý. Kupodivu jsem ten obal nerozlámal a skla uvedl do stavu průhlednosti. Udělali jsme to zmiňované CT vyšetření, důležité je že byla potvrzena tříštivá fraktura L2 s fragmentem do kanálu, nestabilní zcela jistě. Mladá holka spadla někde v jednom nejmenovaném městě do jakési nejmenované díry. Byla vytažena přítelem ven a naložena do !kufru! auta a přivezena na urgentní příjem našeho zdravotnického zařízení. Opravdu mi zůstává rozum stát nad postupem toho člověka který tohle vymyslel, navíc to byl prý vyškolený záchranář, který dělá sestřáka někde v Kroměříži nebo co. Poučení zní, nikdy nejezděte to nemocnice v kufrech aut, jsou na to sanitky, které jsou vybavené pro převoz nemocných.
A i v případě třeba dopravní nehody hrozí daleko méně závažné následky, v porovnání s osobou ležící ve skrčené poloze někde v kufru. Tak proto jsem vstával dnes v půl šesté, byla to účelná práce pro nemocného člověka. Uvidím jaké věci mi přichystá dnes můj milec DrD.
Po této ranní akci jsem se ještě vrátil domů, do postele a ještě jsem předstíral spánek a kdovíco jiného. Záhy se vzbudily děti a začaly po nás lozit a tlačit mně kolenem do břicha a podobně. Z postele lezu kolem osmé, způsobně se ještě nasnídám a potom se vydám zpět do nemocnice. Zbylé dopolední hodiny jsem strávil probíráním mamografického archivu patologických nálezů, to je zajímavá práce. Už i tak má svoje plody, vysvětlím. Říkal mi můj arab, že každý tumor má svůj mamografický obraz. Já totiž dosud žil v domnění, že některé léze se mohou v nepřehledné kresbě zcela skrýt. Prohlédl jsem tedy řádově asi sedmdesát malignit z našeho archivu a viděl, že opravdu u všech bylo možné najít jejich obraz na mamografii. To potvrzuje zajímavou myšlenku, kterou mi nasadil do hlavy arab, a to, že tedy nemá smysl provádět doplňující ultrazvuk u normálně uspořádané nepřehledné mamografie klasifikace 4 a 5 dle Tabára, protože za dva roky kdy se toto na našem pracovišti provádělo, to nevedlo k absolutně žádnému záchytu. Podobně vidím, že nemá smysl prováděti tenkojehlové biopsie cyst, poněvadž za dva roky bylo asi sedmdesát negativních cytologií ze sedmdesáti. A tak tolik asi prozatím exkurs do mamologie, volá mi homo a já musím jít za ním…
Proboha to zas bylo, už mně z něho málem štrejchlo ale ještě jsem to vydržel, nejen že je důležitej jak sviňa, navíc ještě strká svůj laborantský nos do věcí kterým vůbec, ale vůbec nerozumí. Poslouchat ty kecy je vážně za trest. DrD. se dole rozjíždí a mně se vyhlídka na brzký odchod domů začíná rozplývat. Není to zas takové zlo, protože v této konstelaci se budu brzo vracet tak jako tak, ale co kdyby se mi stalo že by se dostavil hlad? To bych si asi musel objednat nějaký jídlo s donáškou, anebo se nějak dostat domů, kde je doufám aspoň něco nachystáno. Musím uznat že žena výborně vaří a že vůbec je to fajn holka, když se zrovna za něco nevzteká. Občas člověk maluje věci příliš na černo pod vlivem svých okamžitých nálad, no a zase někdy příliš na růžovo pod vlivem svých okamžitých nálad, tak z toho aby si jeden vybral. Brzo se mi zase ozve ten ňouma homo a budem dělat tentokrát CT pánve, kdyby tak držel hubu po dobu vyšetření to by bylo, jo ale to by to nesměl být homo.
V poslední době jsem se vždy díval do okénka na recepci, jestli tam nesedí ta s vlasy jako koňské ocasy… klepe na mě homo a důležitě cosi sděluje, musím pracovat… no museli jsme udělat tu pánev. Zkrátka jsem se dívával jestli tam nesedí ta s těmi vlasy, a dlouho jsem ji tam už neviděl. Tak doufám, že tady ještě pracuje, nebo že se jí něco nestalo. To by mně teda vážně zarmoutila. Tak si vlastě uvědomuji, že sesterské služby se střídají až kolem sedmé, nebo tak nějak, a ještě jsem to dneska nekontroloval, za chvilku jdu domů a tak se tam mrknu, možná tam bude ach jo. Pomalu na mě přichází hlad, jsou dvě hodiny odpoledne a já se pomalu chystám na cestu domů, no autem je to asi tři minuty. Když budu mít štěstí, tak tam přijdu a budou všichni spát, a jen si k nim přilehnu a budu jen tak existovat, jéje. Takže já jdu domů, do Podolí, do lékárny a tak dále…
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Fabiana Fabiana | E-mail | Web | 31. října 2010 v 16:10 | Reagovat

Ještě jsem neslyšela o člověku, kterého by někdo přivezl do nemocnice v kufru auta. Lidská představivost je zkrátka nevyzpytatelná.

2 tynkakroupova tynkakroupova | Web | 31. října 2010 v 17:47 | Reagovat

Vám život kazí jen tenhle Homo? Mně ho kazí takovejch lidí...a nejvíc si ho kazím sama...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama