Nakolik mi ještě vůbec patří ty ruce, které tu teď drží volant? ...

V ČSSR komunismus nebyl

1. června 2010 v 17:57 | dorian |  K tématu
Ano trvám na tom, a ještě než zavřete tuto stránku, si prosím přečtěte proč.

Vždycky si před psaním přečtu články k tématu od jiných bloggerů. Tak jsem se dozvěděl, že komunismus je vláda KSČ, že jsou fronty na maso, nebo na banány, že je to nemožnost cestovat do zahraničí, že je to příčina ekonomické slabosti naší země, že za komunismu se lidé tak nějak samozřejmě udávali atd... Koneckonců nic z toho není pravda.

Komunismus je jakýsi sociální model beztřídní společnosti a potlačení soukromého vlastinictví. K tomuto u nás nikdy nedošlo. Je to dle komunistů poslední, zcela blahobytné vyústění socialistické revoluce, dokonalé společenské zřízení, kde (jak se zpívá v písni Kupředu levá) už není pánů ani žebráků. Podle Marxe budí třídní rozdíly třídní nenávist, nebo tak nějak, jsou zkrátka příčinou roztřžek, které vedou k revoluci. Po úspěšné revoluci, následuje diktatura proletariátu, během které dochází ke změnám ve státním zřízení vedoucím ke komunismu. Ten je tedy cílem jejich snažení. Situce v "komunistickém československu" se podle mně spíše podobá dikatuře proletariátu (tj. dělnické třídy). V opravdovém komunismu bychom tedy frontu na maso nikdy nestáli, byl by dostatek všeho pro všechny.

V tomto období byly patrné konkrétní kroky vedoucí ke komunismu (dále jen K), jako znárodňování, likvidace inteligence a střední třídy vůbec. Tedy naplnění ideálu beztřídní, homogenní, nemajetné společnosti, přesun zdrojů do rukou státu. Obecně jsou tyto rysy, tedy posilování centrální úlohy státu a homogenizace mas, kde se individualita ztrácí, společným rysem levicové politiky jako takové. Komunistická odnož je jen krajním modelem. 

Proč se tedy u nás K nenastolil? Lidé asi nebyli tak manipulovatelní, z toho kypěly vládoucí straně problémy a ty se musely řešit posilováním státních represivních orgánů, to se nakonec neukázalo bý dobrým řešením. Centrálně řízená ekonomika se neukázala býti lepší nežli volný trh. To vedlo k frontám a nedostatku vždy nějakého druhu zboží a celkové ztrátě konkurenceschoponosti podniků. Silný stát se posléze stal tolik represivní vůči svým lidem, že vyprovokoval opět revoluci (a jsme zpět u Marxe). Vidím že věci silně zjednodušuji.

Závěrem, ke K u nás nikdy nedošlo, jen jsme trpěli strastiplnou cestou k němu. Nedostatek zboží, zákaz cestování, cenzura, udávání, nejsou produktem K, nýbrž produktem manipulace s lidmi za účelem nastolení K. K je blahobyt pro všechny. Formy K žijí i v programech současných politických stran, zejména těch které prosazují posilování role státu v čemkoliv, a regulace vlastnicví (progresivní zdanění), mám na mysli hlavně ČSSD a samozřejmě KSČM.

K je hlavně utopická myšlenka k jejímuž naplnění nikdy nedojde. Je to jakýsi ideál, ale chraň nás Bůh žít v něm. Podobně jako v jiné utopii Platonově ideálním státě.

Zkrátka : sociální demokrat je komunista light
               proto díky, že jste podpořili můj fight
               a nevolili toho Paroubka  

a díky habrovi, od nějž jsem si vypůčil tento verš
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

2 Vivi Vivi | Web | 1. června 2010 v 18:18 | Reagovat

Konečně si přečtu něco jinýho než "frontu na banány" :D
Tohle sem netušila. Asi to bude tim že sem o tom nikdy moc nezjišťovala.
Takže článek poučnej a pro lidstvo přínosnej :) ,jen tak dál :D

3 dorian-gray dorian-gray | Web | 1. června 2010 v 18:27 | Reagovat

[1]: Inu, článek od levicového fr. intelektuála, nemůžeme být za jedno, to je jasné. Na sociálně slabé myslí i pravicové programy, ale spíše motivací k práci nežli motivací k nečinnosti. Ale bohužel jsem článek nečetl celý, je totiž moc dlouhý :-(

4 Lucka Lucka | Web | 1. června 2010 v 18:30 | Reagovat

Opravdu moc hezkej článek!!!

5 Storyteller Storyteller | Web | 1. června 2010 v 20:00 | Reagovat

Uf, konečně inteligentní článek o komunismu na blog.cz. No, ale na druhé straně, co může člověk očekávat od průměrného uživatele blog.cz, žejo?

6 š š | Web | 30. května 2011 v 9:57 | Reagovat

Komunismus je krásná idea (jen upozorňuji, že nejsem levičák) - jenž nemůže být nikdy naplněna - alespoň ne s myšlením lidí, co nejvíc si pro sebe nahrabat.. A až (či jestli) se změní myšlení lidí a majetek nebude opravdu to nejdůležitější, tak ani žádné takovéto zřízení nebudeme potřebovat...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama