Nakolik mi ještě vůbec patří ty ruce, které tu teď drží volant? ...

Názor na komunisty v 1940's

5. června 2010 v 13:32 | dorian gray |  K tématu
Píšu článek jako úvahu, čili nečerpám z pramenů, vyjma vlastních zážitků, dřívějších rozhovorů a někdy i vlastních myšlenek.

Dnes většina lidí u nás zavrhuje komunistickou ideologii, vyjádřili to jasně ve volbách. Většina bloggerů zde píše články, kde se díví frontám na ovoce, nesvobodě, chudobě, atd. Jesliže je jasné, že jsou komunisté tak zlovolní, jak si je tedy lid mohl zvolit do čela, jak si lid mohl ve svobodných volbách vybrat komunistickou alternativu. Zde narážím na volby 1946, poslední svobodné na dlouhou dobu, kde KSČ získala podstatný podíl na vlivu (nevím přesně). Ano jejich převrat v únoru 1948 nebyl demorkatickou cestou, nicméně jak by mohl lid akceptovat tento puč, pokud by byl všeobecně proti.

Tedy dnes je nám jasné, že směr ČSR po roce 1948 byl špatný. A já se ptám, jestli bylo možné následující vývoj už tehdy očekávat, či nikoliv. Potřebovalo Československo vlastní neblahou zkušenost, nebo se mohlo např. ponaučit na východě. Nebo mělo považovat komunistickou ideu za primárně špatnou.

Tady je asi třeba nahlédnout do atmosféry čtyřicátých let v Evropě. Situace dělnictva se od 19. století asi výrazně zlepšila. Spíše od dřívějších podmínek naprosto nelidských, k méně nelidským. Stav po světové válce, všeobecný nedostatek všeho, vítězná Sovětská armáda a celý Sovětský Svaz a jeho propaganda. Do toho myšlenka komunismu, tedy rovná společnost, dostatek zdrojů, a zakroutit krkem boháčům. A hlavně absence jakékoliv negativní zkušenosti s komunistickým režimem.

Fakt, že v Sovětském Svazu vládli komunisté od roku 1917, a jejich terror tam byl nebývalý, nebyl zřejmě všeobecně znám a vlivem propagandy byl tajen a překrucován. Uvědomme si, že šíření ínformací v té době, výradně tedy radio a noviny, bylo mnohem snáze kontrolovatelné než dnes.

Uvedu životní příběh svého dědy. Narodil se v r. 1922, byl nasazen v Německu, spolupracoval s okupační americkou armádou v Mnichově po válce, pak studoval několik let v USA. Vrací se do Československa z Ameriky jako přesvědčený komunista! Znechucen sociální situací ve Státech. Z KSČ vystupuje, nebo je vyhozen (?) v r. 1968, nadále doživotní nepřítel komunistů. Později uvádí, že si nebyl vědom komunistických zločinů v Rusku v meziválečném období.

Nechávám konec článku otevřený... Názor si vytvořte sami.

Několik otázek do diskuse:

Mohli lidé v osmačtyřicátém vědět, co je čeká?
Myslíte, že byste odolali komunistické propagandě a že by z vás režim nevychoval odhodlané komunisty?
Myslíte, že byste byli odhodlanými fašisty, když byste byli vychováni vzdělávacím systémem v hitlerovském Německu.

bděte!
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Fabiana Fabiana | Web | 5. června 2010 v 13:50 | Reagovat

Reakce na komentář: nelakuji si nehty na černo, nenosím bílý make-up ani černě orámované oči. Ani vlasy nemám obarvené na černo. Životní styl je pro mě vnitřní záležitost.

Osobně nemohu komunismus pořádně posoudit, protože jsem ho nezažila a ve škole se o něm, pravda, moc neučí; ale něco o volbách v roce 1946 jsem slyšela. Komunisté se nejspíš zpočátku nejevili jako špatní a lidé jsou důvěřiví, stačí jim naslibovat hory doly, trefit se přitom do jejich tužeb a je vyhráno.
Myslím, že Československo skutečně vlastní zkušenost potřebovalo. Napadá mě přirovnání k dítěti, které můžete stokrát varovat, že je něco špatné, a ono to stejně pochopí, až když to samo vyzkouší.
Myšlenka rovné společnosti musela být lákavá hlavně pro ty, kteří dosud neměli v podstatě nic. Mohli si říct: "Nemáme krávu, ale sousedé mají krávy dvě. Když bude všechen majetek společný, i my budeme mít mléko."
Takže myslím že lidé skutečně nemohli tušit, jak to s režimem nakonec bude. Nejsem si jistá, nakolik bych byla schopna (by byl kdokoli schopen) propagandě odolat. Lidé se chovají tak, jak byli vychováni. Mohou se změnit, ale jejich pohled na svět se rodí v dětství a záleží přitom hodně na vlivu okolí.

2 dorian-gray dorian-gray | Web | 5. června 2010 v 15:24 | Reagovat

[1]: souhlasím, byl bych skvělý komunista, fašista, terorista - mít jen tu pravou výchovu...

3 The Phill The Phill | Web | 5. června 2010 v 16:02 | Reagovat

kdo jsou u Tebe kreténí??

4 Jezura Jezura | Web | 5. června 2010 v 16:07 | Reagovat

Na otázky odpovídám : NE, ANO, SPÍŠE ANO. Děkuji za kladný příspěvek, je to opravdu složité a plodné téma, jak je vidět.

5 tynkakroupova tynkakroupova | Web | 9. června 2010 v 18:08 | Reagovat

Píšeš dobrý články :-) je vidět, že máš talent. Místo lékaře bys byl dobrý novinář:-):-):-)

6 š š | Web | 30. května 2011 v 10:01 | Reagovat

myslím, že nám nepřísluší soudit lidi, kteří po válce volili jak volili... soudit můžeme pouze své současníky, se kterými žijeme a prožíváme tuto dobu...
co vím, tak puč ve 48 nebyl zase tak nedemokratický... demokratičtí minisři podali demisi a na jejich místo přišli ti "rudí"... ale je to věc vytažená z hloubky mé paměti kdesi usazené v hlavě...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama