Nakolik mi ještě vůbec patří ty ruce, které tu teď drží volant? ...

Doufám, že umřu včas

17. června 2010 v 18:53 | Dorian-gray |  K tématu
K tématu smrti musím říct asi toto. Doufám, že umřu včas. Dříve než se ze mně stane troska neschopná se pohybovat, vnímat, myslet, udržet stolici.

Smrt jako taková (teď vzato biologicky, dle odborných definic), zdá se, je nutná věc. A asi dává žití jakýsi smysl. Těžko si představit co by udělalo s nepřipravenou lidskou psychikou vědomí nesmrtelnosti a věčného mládí. Na vše by bylo dost času, nic by se nemuselo dělat. Já bych zřejmě propadl alkoholu a zabíjel bych pitím svůj nekonečný čas přislíbený na této zemi. Ale ne, my tu máme smrt a musíme se podle toho zařídit. Co nestihneme do té doby, to se už nedá napravit. Smrt nás žene dopředu, a celé lidstvo a všechny živočišné a rostlinné druhy. Smrt umožňuje obměnu generací, adaptaci a vývoj druhů, smrt umožňuje jejcih přežití!

Smrt (buněčná) umožňuje přežití a udržení funkce sliznic v lidském těle (i v jiných tělech), umožňuje krvinkám a krvi fungovat a rozvážet živiny. Smrt některých buněk je naprostou podmínkou přežití celého organismu, to je příznačné. Mozkové buňky se nedělí, umírají nemajíc potomstvo.

Bojím se smrti, stejně asi jako všichni, je nám to dáno. Kdo zde píše, že se smrti nebojí, se spíše staví zajímavým a pózuje. Strach s blížící se smrti je ten nejhorší strach, a asi bude i horší nežli smrt samotná. O čem tady chci vlastně od začátku psát? O tom, že se bojím smrti jiné, smrti plíživé, smrti jedince dávno před jeho odumřením biologickým, bojím se protrahovaného umírání a bojím se umělého udržování nedůstojného života.

Vidím to dnes a denně a je mi z toho zle. Vidím lidi, kteří netuší, co se s nimi děje, nic nechápou, nic neřeknou, kálejí pod sebe do plen, neví, kdo jsou a kdo jsou ti v jejich okolí. Jsou to ještě lidské bytosti? Dříve byli silní, toužili, milovali, nenáviděli, kradli, dávali, spali, žili - teď leží v posteli a ne a ne umřít. Zcela sobecky se bojím, že se to stane mně. Bojím se, že budu udržován při životě jako prázdná schránka. Ne já chci žít jen do té doby, dokud budu toužit, těšit se, dokud se budu někomu mstít, dokud budu pracovat, nechci jen tak existovat. Já nechci být dementní. Nechci jít nikdy do důchodu. Nebudu li schopen aspoň trochu pracovat, tak nechci dýchat vzduch tohoto světa.

Je to složitá etická záležitost. Sprovodit se ze světa dříve než kvalita života poklesne na nulu. Ano to je pro mně okamžik opradové smrti, ten kdy člověk přestává mít zájem, přestává chtít žít. Někdy předchází Thanatos o celé roky. Fascinuje mně vzpomínka na jeden film s Brodským a Zázvorkovou, měli souseda, důchodce, a ten stále civěl z okna. Jednoho dne Z. řekla: "Umřel ten co furt civěl z okna.", Brodský: "Ten už umřel dávno.". Skvělé, je to tak. Vl. Brodský také ukončil svůj život po svém, bylo li to plánovaně, má můj upřímný obdiv.

Takže: Memento mori! Zastřelte se dokud ještě udržíte zbraň.
Sejdeme se v říši Hádově.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Zelená kachna se svítícím broukem na hlavě Zelená kachna se svítícím broukem na hlavě | E-mail | Web | 18. června 2010 v 19:24 | Reagovat

"Zastřelte se dokud ještě udržíte zbraň."
Tak to je dokonalý!

2 tynkakroupova tynkakroupova | Web | 18. června 2010 v 19:46 | Reagovat

den ode dne mě více a více ujišťujete, že toho spolu máme společného až moc!
Mluvíte mi z duše...já se smrti bojím!!!! Ale máte pravdu...asi se taky zastřelím...mimochodem, který hřbitov si vyberete? že bych si rezervovala místo vedle vás a mohla si s váma vykládat!!!!:)

3 Era The Old Era The Old | Web | 11. února 2011 v 1:41 | Reagovat

Nesouhlasím, že se smrti bojí každý.. jsou duchovně založení lidé, zkrátka víc informovaní, kteří se umí připravit a pak je pro ně strach z neznámého (ze smrti) neopodstatněný.. záleží na tom, jaký život žijeme. A pokud pokládáme smrt za konec naší fyzické existence, panikaříme. Pokud chápeme nesmrtelnost své duše, čeho se obávat?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama